05
11
2013

By ab 0

Η ήττα στο Παρίσι από τον Νταβίντ Φερέρ ήταν μια κακή παρένθεση για τον Ράφα Ναδάλ.! Ο κορυφαίος τενίστας στον κόσμο κέρδισε άνετα τον συμπατριώτη του στο Ο2 και διεύρυνε το εντυπωσιακό ρεκόρ που έχει σε βάρος του (21-5).

Ο 27χρονος Ισπανός επικράτησε 6-3, 6-2 και ξεκίνησε ιδανικά την πορεία του στους ATP World Tour Finals του Λονδίνου. Με μία νίκη ακόμα, μάλιστα, εξασφαλίζει το Νο.1 της παγκόσμιας κατάταξης στο φινάλε της σεζόν! Η εμφάνιση του Ράφα ήταν πειστική και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον απογοητευτικό Φερέρ να… σκεφτεί την πιθανότητα δεύτερης σερί νίκης. Οι δύο τενίστες επανέρχονται αύριο (6/11) στο κορτ, καθώς από εδώ και πέρα οι αγώνες του κάθε γκρουπ θα γίνονται την ίδια μέρα. Θυμίζουμε ότι χθες ο Σταν Βαβρίνκα επικράτησε 2-1 του Τόμας Μπέρντιχ στο ντεμπούτο του στη διοργάνωση.

Δυναμική ήταν η εκκίνηση του Ναδάλ στο ματς με μπρέικ στο πρώτο γκέιμ, αλλά η… χαρά δεν κράτησε για πολύ αφού ο Φερέρ έδωσε αμέσως την απάντησή του. Ο 31χρονος τενίστας, ωστόσο, δεν είχε διάρκεια στην απόδοσή του, με αποτέλεσμα ο Ράφα να κάνει νέο μπρέικ και να προηγηθεί με 4-2. Πολλά τα λάθη του Φερού με το forehand (14 στο σύνολο), κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο αριστερόχειρας από τη Μαγιόρκα και αφού πέτυχε νέο μπρέικ στο 5-3 έκλεισε με άνεση το πρώτο σετ.

Η κυριαρχία του Ναδάλ συνεχίστηκε με το παραπάνω στο δεύτερο σετ και όλα φάνηκαν να τελειώνουν οριστικά στο τέταρτο γκέιμ (4-0). Ο Ράφα σέρβιρε για το ματς στο 5-1, αλλά ο Νο.3 τενίστας στον κόσμο έκανε ένα σούπερ γκέιμ και πήρε το ένα μπρέικ πίσω. Το έχασε, όμως, στη συνέχεια και ο Ναδάλ καθάρισε τη νίκη σε μόλις 75 λεπτά.

Η αλήθεια, βέβαια, είναι ότι δεν χρειάστηκε να προσπαθήσει και πολύ, αφού ο Φερέρ βρέθηκε σε κακή μέρα και δεν μπόρεσε σε καμία στιγμή να κοιτάξει στα μάτια τον μεγάλο αντίπαλό του. Οι αριθμοί τα λένε όλα: Εννέα winner και 20 αβίαστα λάθη είχε ο νικητής, ενώ ο Φερέρ 16 και 33 αντίστοιχα. Ο Ράφα σέρβιρε, πάντως, πολύ καλά αφού κέρδισε το 81% των πόντων από το πρώτο σερβίς. Το σημερινό πρόγραμμα ολοκληρώνεται με την αναμέτρηση Τζόκοβιτς-Φέντερερ για το δεύτερο γκρουπ.