05
2015

Ανατροπή για ιστορική νίκη η Serena

By tgi 0

Σε ακόμα μια συναρπαστική μεταξύ τους μάχη, η Serena Williams νίκησε τη Victoria Azarenka με 2-1 σετ. Η σπουδαία Αμερικανίδα τενίστρια ήταν πίσω με 3-6, 2-4, καθώς και με 0-2 στο 3ο σετ, αλλά πραγματοποίησε μια σπουδαία ανατροπή και έγινε η πρώτη τενίστρια στην ιστορία της Open era με τουλάχιστον 50 νίκες σε όλα τα Grand Slam τουρνουά!

Η Serena φλέρταρε με τον αποκλεισμό στον 3ο γύρο του Roland Garros, αλλά πραγματοποίησε σπουδαία επιστροφή στο 2ο σετ, όταν ήταν πίσω την περισσότερη ώρα με break. Η 33χρονη Αμερικανίδα νίκησε την Azarenka με 3-6, 6-4, 6-2, για να πετύχει την 50ή νίκη της στο Roland Garros.

Παράλληλα, η κάτοχος 19 Grand Slam τίτλων έγινε η πρώτη τενίστρια στην ιστορία της Open era, που έχει πετύχει τουλάχιστον 50 νίκες σε κάθε Grand Slam τουρνουά! Στο US Open έχει πετύχει 79 νίκες, στο Wimbledon 72 και στο Australian Open 69.

H Azarenka, θυμίζουμε, είχε χάσει τρία συνεχόμενα match points στο σερβίς της στην τελευταία της αναμέτρηση με τη Serena, στη Μαδρίτη. Τότε η έμπειρη Αμερικανίδα δεν τη συγχώρησε και την κέρδισε με 7-6 (5), 3-6, 7-6 (1). Σήμερα συνέβη κάτι παρόμοιο, αφού εκεί που η Λευκορωσίδα έδειχνε να έχει στριμώξει για τα καλά το Νο1 του ταμπλό, άρχισαν τα προβλήματα.

Συγκεκριμένα, η Vika ήταν καλύτερη στο πρώτο σετ και στο ξεκίνημα του 2ου. Προηγήθηκε με 6-3, 3-1 και διατήρησε το προβάδισμά της, κάνοντας το 4-2. Η Serena, η οποία είχε χάσει μεγάλη ευκαιρία για να κάνει break και νωρίτερα, κατάφερε να “σπάσει” τη Λευκορωσίδα στο 8ο game και να κάνει το 4-4 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Αξίζει να σημειωθεί πως το κερδισμένο break point της Αμερικανίδας ήταν πόντος-επανάληψη, που θα μπορούσε να είχε δοθεί και στην Azarenka, έπειτα από αμφιλεγόμενη φάση και λάθος υπόδειξη του επόπτη γραμμών.

Αφού ισοφάρισε και ανέκτησε την ψυχολογία της, η Serena σέρβιρε για το 5-4 και μετέφερε όλη την πίεση στην Azarenka. Η Λευκορωσίδα δεν τη διαχειρίστηκε και με δεύτερο συνεχόμενο break, η κάτοχος 19 Grand Slam τίτλων έκλεισε το σετ με 6-4.

Η Azarenka μπήκε δυνατότερα και στο 3ο σετ, κάνοντας το 2-0, για να δημιουργήσει μια νέα ευκαιρία για να πάρει τη μεγάλη νίκη. Ακολούθησε όμως ένα “σφυροκόπημα” από τη Serena, που έβγαζε winners από παντού, σέρβιρε καλά και σε γενικές γραμμές έκανε το παιχνίδι που την έχουμε συνηθίσει, στο καλύτερό της σετ στο τουρνουά μέχρι στιγμής.

Η Λευκορωσίδα αντίθετα έδειχνε να έχει ξεμείνει από πνευματική δύναμη, με αποτέλεσμα η Williams να πάρει τα 6 επόμενα games και να φτάσει στην επική ανατροπή, με 6-2 στο 3ο σετ. Η Αμερικανίδα πανηγύρισε την 16η νίκη της απέναντι στη Vika σε 19 αναμετρήσεις (16-3) και την 3η συνεχόμενη.

Η κορυφαία τενίστρια του κόσμου βελτίωσε το ρεκόρ της στη χρονιά σε 28-1, ενώ στο Roland Garros έχει 50 νίκες και 11 ήττες. Έχει κατακτήσει τον τίτλο δύο φορές, το 2002 και το 2013. Πλέον απέχει 4 νίκες από τον 20ο Grand Slam τίτλο της, με τον οποίο θα πλησιάσει ακόμα περισσότερο το ρεκόρ της κορυφαίας της Open era, Steffi Graf (22).

Στον 4ο γύρο του Roland Garros, η Serena θα αντιμετωπίσει μια παίκτρια που γνωρίζει καλά, τη Sloane Stephens. Η 22χρονη Αμερικανίδα είχε πραγματοποιήσει εντυπωσιακή εμφάνιση νωρίτερα και έβγαλε 26 winners, για να επιβληθεί της Tsvetana Pironkova με 6-4, 6-1, σε 75 μόλις λεπτά.

Η Stephens διανύει γενικά ένα πολύ καλό τουρνουά, δείχνοντας να βρίσκει και πάλι το καλύτερό της παιχνίδι. Θυμίζουμε πως το 2013 είχε κάνει το πρώτο της μεγάλο “χτύπημα” φτάνοντας στα ημιτελικά του Australian Open, όπου μάλιστα νίκησε τη Serena στα τρία σετ. Θα παίξει στον 4ο γύρο του Roland Garros για 4η συνεχόμενη χρονιά, ωστόσο ποτέ δεν προκρίθηκε στα προημιτελικά.