26
06
2014

By ab 0

Ο λαβωμένος και κουρασμένος Μάρκος Παγδατής δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευνοϊκές συγκυρίες, την κλήρωση, τη φόρμα του, το set point του στο εναρκτήριο σετ της αναμέτρησης του 2ου γύρου με τον Λεονάρντο Μάγερ και γνώρισε την ήττα στα τέσσερα σετ απ’το μαχητικό Αργεντίνο.

Όλα θα ήταν διαφορετικά αν ο Μάρκος Παγδατής κατάφερνε να μετουσιώσει σε προβάδισμα στα σετ, την ευκαιρία που είχε στο 10ο game του 1ου σετ κόντρα στο Λεονάρντο Μάγερ.

Από τη στιγμή που σπατάλησε χρόνο και ενέργεια, ο Κύπριος ήταν καταδικασμένος στην ήττα και παρά τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε (ισοφάρισε σε 1-1), στη συνέχεια δεν μπόρεσε να επιβεβαιώσει την καλύτερη ποιότητά του στο χόρτο έναντι του Λατινοαμερικάνου, γνωρίζοντας την ήττα με 7-6(4), 4-6, 6-1, 6-4 απ’τον αντίπαλό του.

Ο 28χρονος Κύπριος, από τη στιγμή που δεν μπόρεσε να πάρει προβάδισμα στα σετ και να διεκδικήσει straight sets νίκη, έδειξε να επηρεάζεται πολύ στη φυσική του κατάσταση ενώ προς το τέλος του αγώνα φάνηκε να τον ενοχλεί και ο ώμος του που ήταν η αιτία να εγκαταλείψει τον αγώνα του 2ου γύρου στο Queen’s κόντρα στο Βαβρίνκα, πριν δύο εβδομάδες.

Στο 1ο σετ ο Παγδατής έχασε πολλές ευκαιρίες για break (6), μια εκ των οποίων ήταν και set point στο 4-5, 30/40 με τον Λεονάρντο Μάγερ να δείχνει ανθεκτικότητα και χαρακτήρα στις κρίσιμες στιγμές.

Ο Μάρκος σε αρκετά service game του αντιπάλου του είχε 0/30 όμως έχασε το εναρκτήριο σετ στο tie break με 7-4 και αναγκάστηκε να κυνηγάει από νωρίς τον Μάγερ στο σκορ.

Στο 2ο σετ, ο 29χρονος απ’τη Μεγαλόνησο αποδείχθηκε πολύ πιο αποτελεσματικός αφού με μια μόλις ευκαιρία, έκανε το break στο 1ο game (1-0) και αφού διατήρησε ελεγχόμενα το σερβίς του, έφτασε στην ισοφάριση.

Στα δύο τελευταία, όμως, σετ, ο Παγδατής δεν μπόρεσε να απειλήσει καθόλου το σερβίς του αντιπάλου του.

Ο Μάγερ, Νο64 στον κόσμο, φαινόταν να έχει περισσότερη ενέργεια μέσα στο court (παρότι φάνηκε να αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού στην πλάτη, στο τελειωμα του 2ου σετ) και πετυχαίνοντας δύο break στο 3ο σετ, πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ.

Ένα break στο 7ο game (4-3), ήταν αρκετό για τον Αργεντίνο στο 4ο σετ για να σφραγίσει τη σπουδαία πρόκριση, μετά από 2 ώρες και 44 λεπτά αμφίρροπου αγώνα στο Court 3 του All England Club.

Είναι η πρώτη φορά που ο Μάγερ θα αγωνιστεί στον 3ο γύρο του Wimbledon, εκεί όπου θα συναντήσει τον Αντρέι Κουζνέτσοφ ο οποίος έκανε τη μεγάλη έκπληξη και απέκλεισε το Νο7 του ταμπλό, Νταβίντ Φερέρ κερδίζοντας με 6-7, 6-0, 3-6, 6-3, 6-3 τον Ισπανό!

Έτσι, ο Παγδατής Νο119 στον κόσμο και πρώην ημιφιναλίστ της διοργάνωσης (2006), έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να διακριθεί στο φετινό Championships, προερχόμενος από μεγάλη απουσία στο ξεκίνημα της σεζόν, προκειμένου να προπονηθεί και να βελτιώσει τη φυσική του κατάσταση, κάνοντας ένα νέο ξεκίνημα στην καριέρα του.