02
06
2014

By ab 0

Eκτός Roland Garros ο Ρότζερ Φέντερερ ο οποίος έχασε μέσα απ’τα χέρια του το χρυσό προβάδισμα με 2-0 στα σετ, όμως τα αδικαιολόγητα, για την αξία του, λάθη έδωσαν το δικαίωμα στον εξαιρετικό Έρνεστς Γκούλμπις να ισοφαρίσει σε 1-1 και να πάρει τελικά την τεράστια νίκη στα 5 σετς και μαζί της το πολύτιμο εισιτήριο για τους “8” του Γαλλικού Όπεν!

Ένα σπουδαίο παιχνίδι, με αμφίρροπη εξέλιξη, ανατροπές, εναλλαγές συναισθημάτων και μομέντουμ μας χάρισαν οι Ερνεστς Γκούλμπις και Ρότζερ Φέντερερ, με θριαμβευτή τον εκρηκτικό Λετονό.

Ο τιμωρός Γκούλμπις, έκανε το καλύτερο παιχνίδι του σε Grand Slam τουρνουά και κατάφερε να πετύχει τη σπουδαιότερη νίκη της καριέρας του, βγάζοντας εκτός συνέχειας στο Παρίσι τον πρωταθλητή της διοργάνωσης του 2009, Ρότζερ Φέντερερ ο οποίος πλήρωσε με οδυνηρό τρόπο τις πολλές χαμένες ευκαιρίες στο 2ο σετ και την ευκαιρία να προηγηθεί με 2-0, ένα προβάδισμα που πιθανότατα θα του έδινε και τη νίκη.

Έχοντας ένα μαγικό backhand και ένα σερβίς που έριχνε ρουκέτες, ο Γκούλμπις επικράτησε με 6-7(5), 7-6(3), 6-2, 4-6, 6-3 του προβληματικού Φέντερερ και πήρε πανάξια πρόκριση στην 8αδα του Γαλλικού Όπεν, ισοφαρίζοντας την καλύτερή του πορεία στο ιστορικό τουρνουά το 2008.

Ο 25χρονος από τη Ρίγα, Νο17 της παγκόσμιας κατάταξης, έκανε ένα σπουδαίο παιχνίδι το οποίο ανέδειξε τις αδυναμίες του Φέντερερ, τόσο στο πνευματικό κομμάτι όσο και στο αγωνιστικό, με τον Ελβετό να επιμένει να σημαδεύει το backhand του Γκούλμπις, μια τακτική που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα.

Σε σχέση με τον Φέντερερ, ο Γκούλμπις είχε πιο καθαρό μυαλό, ειδικά στις κρίσιμες στιγμές, είχε εξαιρετική κίνηση μέσα στο court, ένα ξεκάθαρο στρατηγικό και επιθετικό πλάνο ενώ στο καθοριστικό σετ έδειξε πιο φρέσκος, σωματικά και πνευματικά, ολοκληρώνοντας το θρίαμβό του, μετά από 3 ώρες και 42 συναρπαστικά λεπτά στο Philippe Chatrier.

Ο Φέντερερ, ο οποίος πριν το ματς είχε τονίσει τις μεγάλες δυσκολίες της αναμέτρησης, κατάφερε να ανατρέψει το προβάδισμα του Γκούλμπις με break στο 6ο game του εναρκτήριου σετ και να πάρει τελικά το προβάδισμα με ένα σερί τεσσάρων κερδισμένων πόντων απ’το 3-5 στο tie break, με ένα μαγικό passing shot που συνοδεύτηκε από ένα μεγαλοπρεπέστατο C’MON, εν μέσω αποθέωσης στο Chatrier.

Στο 2ο σετ, ο Λετονός προηγήθηκε και πάλι με break (1-0), όμως ο Φέντερερ με δύο breaks πήρε τις μπάλες να σερβίρει για την κατάκτησή του στο 5-3. Στο συγκεκριμένο game, ο 32χρονος Ελβετός είχε διπλό set point (40/15), όμως μια σειρά από παιδαριώδη λάθη, ένα εκ των οποίων με σμας κοντά στο φιλέ που σημάδεψε τον αντίπαλό του, έδωσε “δώρο” το break στον Γκούλμπις ο οποίος με ανεβασμένη ψυχολογία κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1, με ένα επιβλητικό tie break.

Έχοντας το μομέντουμ, ο Γκούλμπις έκανε ένα φανταστικό 3ο σετ το οποίο ολοκλήρωσε με μόλις 2 αβίαστα λάθη (έναντι 10 του Φέντερερ) και με δύο breaks, έφτασε στο 6-2 και στην ανατροπή του σκορ.

Στο 4ο σετ, παρά τα τεντωμένα νεύρα, ο Φέντερερ κατάφερε να διαχειριστεί τις κρίσιμες καταστάσεις και το διάλειμμα για τουαλέτα για medical time out του Γκούλμπις στο 5-2 και αφού έχασε το ένα break, τη δεύτερη φορά σέρβιρε επιτυχημένα για το σετ, στέλνοντας τον αγώνα στο καθοριστικό σετ.

Εκεί, ο Ελβετός παρουσιάστηκε νωθρός στο ξεκίνημα και το πλήρωσε με break, με τον Γκούλμπις να προηγείται 3-0 games!

Ο Λετονός, σέρβιρε καταπληκτικά (πάνω από 210χλμ/ωρα τα πρώτα του σερβίς) και χάνοντας μόλις 7 πόντους στο σερβίς του, σφράγισε τη σπουδαία νίκη και το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Παρισιού.

“Ήταν η μεγαλύτερη νίκη της καριέρας μου. Ξέρω πόσο λατρεύετε τον Ρότζερ, οπότε σας ζητώ συγνώμη. Σας ευχαριστώ για τη στήριξη” είπε αναφερόμενος στο κοινό ο Γκούλμπις και συνέχισε, μιλώντας για τίτλο: “Παίζω πολύ καλά στη Γαλλία, έχω κερδίσει τίτλους σε Νίκαια και Μασσαλία, ελπίζω και στο Παρίσι! Θα έχω περισσότερους υποστηρικτές στον επόμενο αγώνα μου με τον Τόμας”.

Μπέρντιχ και Γκούλμπις θα συναντηθούν για 7η φορά, με τον Τσέχο να έχει προβάδισμα 4-2 στις νίκες και τον Λετονό να έχει νικήσει τη μια και μοναδική φορά που συναντήθηκαν σε Grand Slam (1ος γύρος Wimbledon 2012, 3-0 σετ).