03
2014

Έβαλε… πλάτη για 8αδα

By tgi 0

Αν και έδειξε να τον ενοχλεί ο τραυματισμός του χαμηλά στην πλάτη, ο υπερασπιστής του τίτλου στο Μαϊάμι, Άντι Μάρει δεν είχε πρόβλημα να κερδίσει τον… προβληματικό Τζο Βιλφρίντ Τσονγκά στη μεταξύ τους συνάντηση για τον 4ο γύρο του Miami Masters, σφραγίζοντας τον μεγάλο προημιτελικό απέναντι στον Νόβακ Τζόκοβιτς!

Παίζοντας το γνωστό… εκνευριστικά σταθερό του τένις, ο Άντι Μάρει ανάγκασε σε πολλά αβίαστα λάθη τον Τζο Βιλφρίντ Τσονγκά και επέτρεψε στον εαυτό του να πάρει μια νίκη, αρκετά πιο χαλαρή απ’ότι θα περίμενε και ο ίδιος.

Η κακή αγωνιστική κατάσταση του Γάλλου, το τεελευταίο διάστημα, έδωσε τη δυνατότητα στον Μάρει να μην κουραστεί ιδιαίτερα και ο δύο φορές πρωταθλητής της διοργάνωσης (2009, 2013), έφτασε σχετικά εύκολα στο τελικό 6-4, 6-1, κλείνοντας θέση στους καλύτερους “8” της Masters διοργάνωσης.

Εκεί τον περίμενε από νωρίς ο Νόβακ Τζόκοβιτς, ο οποίος στον πρώτο αγώνα της Τρίτης στο κεντρικό court, ξεπέρασε στα δύο σετς το εμπόδιο του Τόμι Ρομπρέδο.

Ο παθητικός Μάρει, είχε σαν πρώτη σκέψη να περάσει όσο το δυνατόν περισσότερες μπάλες στο αντίπαλό court, περιμένοντας το λάθος απ’τον ασυγκράτητο Τσονγκά και αυτή η τακτική τον δικαίωσε απόλυτα…

Έχοντας να αντιμετωπίσει και κάποιες ενοχλήσεις στην εγχειρησμένη του πλάτη, ο Μάρει έκανε ένα πολύ καλό και σταθερό παιχνίδι όμως σε αυτό σίγουρα βοήθησε και ο εντελώς εκτός φόρμας, Τζο Βιλφρίντ Τσονγκά ο οποίος επιβεβαίωσε ότι δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση, προερχόμενος από τη συναρπαστική ανατροπή επί του επίσης ντεφορμέ Μάρκου Παγδατή στον 3ο γύρο.

Μετά το break που σημείωσε στο 4ο game (3-1) του εναρκτήριου σετ, ο Μάρει φώναξε μέσα τον γιατρό του αγώνα και μετά από ολιγόλεπτη συζήτηση, αποφάσισε να συνεχίσει.

Ο Τσονγκά ήταν ακίνδυνος και έτσι ο Μάρει έκλεισε το 1ο σετ με 6-4 σε 41 λεπτά, έχοντας μόλις 4 winners αλλά και μόνο 6 λάθη, με τον Τσονγκά να τελειώνει το σετ με 12 και 14 αντίστοιχα.

Στο 2ο σετ τα πράγματα ήταν ακόμη πιο εύκολα για τον 26χρονο Βρετανό, ο οποίος ακολούθησε πιστά το πλάνο του και με μόλις δύο αβίαστα λάθη στο σετ, πέτυχε τρία breaks στο ανύπαρκτο σερβίς του Τσονγκά, κλειδώνοντας τη νίκη μετά από 73 λεπτά αγώνα.

Πλέον, τα πράγματα γίνονται εξαιρετικά δύσκολα όσον αφορά την προσπάθεια του Μάρει για διατήρηση του τίτλου του στο Μαϊάμι αφού απέναντί του θα βρεθεί την Τετάρτη ο τρεις φορές πρωταθλητής της διοργάνωσης, Νόβακ Τζόκοβιτς (2007, 2011-12) στην πρώτη τους συνάντηση μετά τον τελικό του Wimbledon 2013.

Στο συνολικό σκορ ο Νόλε προηγείται με 11-8 ενώ στα hard courts το σκορ είναι 9-6 υπέρ του Νόλε.

Εν τω μεταξύ, όσοι περίμεναν rematch του τελικού της Μελβούρνης μεταξύ Ναδάλ και Βαβρίνκα στα ημιτελικά του Miami Masters, ατύχησαν αφού ο Ελβετός θριαμβευτής της Αυστραλίας γνώρισε οδυνηρή ήττα με 6-4, 3-6, 6-1 απ’τον Αλεξάντερ Ντολγκοπόλοφ, αποχαιρετώντας στον 4ο γύρο και το δεύτερο Masters στις ΗΠΑ, μετά από το Indian Wells (Άντερσον).

Πλέον ο φορμαρισμένος Ουκρανός θα περιμένει το νικητή του αγώνα Μπέρντιχ-Ίσνερ στα προημιτελικά.